Subwoofer Kutuları İç Yapıları ve Portları

Ana Sayfa Forumlar SUBWOOFER Subwoofer Kutuları İç Yapıları ve Portları

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12687
  teknoland
  Anahtar yönetici

  Merhaba Arkadaşlar,

  Araçlarımızda kullandığımız port ve kutu tipleri açılımları
  yararlı olacağını umuyorum,

      Subwoofer ve kutu tipleri…

      Sahip olduğunuz subwoofer’ınızdan aldığınız bas sesleri, tek başına woofer’a bağlı değildir.
  Kutusu olmayan Subwoofer’lar, tam performans ile görevlerini yapmazlar, çünkü hoparlörün arkasındaki ses, hoparlörün önünden çıkan bazı düşük frekansları iptal edebilir. Sahip olduğunuz subwoofer ,dinlediğiniz müzik türleri (bas frekansları veya tonlar) ve hissetmek istediğiniz desibel için mutlaka uyumlu bir bas kutusuna ihiyacınız vardır.
  Optimum subwoofer performansı için güçlü, sağlam bir şekilde montaj edilmiş bir kutu gerekir. 
  Doğru bir kutu dizaynı yapmak için ; otomobil akustiği , hoparlör kutu hacimleri ve diğer teknik terimler hakkında ihtisasınız olması gerekmektedir…

      Kapalı kutu:Alt ve hassas baslar için…

      Kapalı bir kutu,içinde subwoofer’ınızı barındıran hava geçirmez bir muhafazadır. Kapalı bir kutu, sert ve doğru bas isteyen her müzik severler için en iyisidir. kontollü tepki verir (abartmayan), derin bas genişlemesi olan ve gücü mükemmel kullanır. Kapalı bir kutu, portlu bir kutudan daha fazla güç gerektirdiği için, optimum performans için yeterli güçte bir amplifikatör kullanmak gerekmektedir.

       Portlu kutu : Güçlü bir bas için… 
   
     Portlu kutular, düşük bas tepkisini güçlendirmek için bir deliği (port olarak adlandırılır) olan kutu tipidir Herhangi bir amplifikatör voltajında kapalı bir kutudan daha fazla desibel elde edersiniz. Bazı insanlar rock, heavy metal veya herhangi bir müziği yüksek desibel’lerde dinlemek için portlu kutuyu tercih eder. Portlu kutular, kapalı kutulara göre daha derin baslar sunabilir, ancak portlu kutular için kapalı kutulardan litre olarak daha büyük olması gerekir.

      Band pass kutu: Maximum çarpışma için…
    
     Bandpass kutular, maksimum çarpma sesi için özel olarak tasarlanmış bir portlu kutu türüdür. Woofer,ın düşük frekanslarının daha önde olduğu , çift odacıklı bir kutunun içine monte edilmiştir. Port tan çıkan ses, dar bir frekans aralığında olsada basınç yüksektir…
  Band pass kutular subwoofer’ın ön ve arka basıncını kontrol etmesi sebebiyle süper verimli olduğunda ses patlaması eğilimi gösterirler. Band pass kutular subwoofer seçer .elininizdeki subwoofer uyumlu olamayabilir; agresif müzikler , rap, reggae ve heavy metal için doğru kutu dizaynıdır.
       
      Ortalama port tune frekansları:

  Sound Quality (SQ): 20 ila 28 Hz.
  Sound Quality Loudness (SQL) : 30 ila 35 Hz
  Sound Pressure Level (SPL) : 40 ila 100 Hz

  kaynak:caraudiohifi

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.